Seminarski i Diplomski Rad

Specifičnost procesa privatizacije sportskih klubova
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 14

САДРЖАЈ
УВОД
Пракса приватизације спортских клубова у свету 4
1.1 Пракса приватизације у развијеним земљама 5
1.2 Услови приватизације у земљама у транзицији 6
1.3 Добре и лоше стране приватизације спортских клубова 7
Услови приватизације спортских клубова у Србији 9
Правни оквир приватизације спортских клубова у Србији 10
3.1 Предлог модела приватизације спортских клубова 11
3.2 Проблем приватизације стадиона 12
ЗАКЉУЧАК 13
ЛИТЕРАТУРА 14

УВОД
Реч спорт потиче од енгелске речи disport што значи игра, забава. Према Закону о спорту, спортске активносту Србији обухватају физичко вежбање и спортске активности. Физичко вежбање које обухвата: обучавање, тренинг и рекреативне активности, а спортске приредбе су спортска такмичења и спортске манифестације.
Сходно томе, спортске делатности јесу делатности којима се омогућавају спортске активности и обезбеђују услове за њихово обављање. Основни субјекат спортске активности јесте спортска организација. Улога спортске организације јесте бављење спортом, његовим омасовљавањем, такмичењем и постизањем добрих резултата. Спортски терени и гледалишта јесу објекти у којима се одржавају спортске активности. Клубови, као спортске организације, располажу потребним условима за припрему спортиста и одржавање такмичења, а у свом саставу имају спортисте и спортске раднике (као запослене).
Реч приватизација вуче корен из српског глагола прихватити, што значи: узети, преузети, присвојити и екстракт је свог матичног значења од енглеског глагола прајват - енг. privatе - што значи приватан, лични и/или тајни. Приватизација подразумева продају друштвенoг/државног капитала, трансформацију његове власничке активе, претварање друштвеног система у приватни сектор, тј. капиталистички систем са циљем да се ојача друштвено-економска моћ носилаца ових промена.
Наиме, од самих почетака цивилизације појам приватне имовине је постојао преко законских средстава или у неком другом облику, односно у свим преносивим формама (наследна имовина, поклоњена на основу речи или завета, тапијом и сл.). Пратећи све промене до данашњег дана, може се јасно рећи да су различити друштвени и социјални системи били заправо продукт жеља за променама и за новим принципима. Од каменог доба, па преко постојања монархије, краљевине, царевине, капиталистичког и комунистичког поретка па до данашњег система, ткз. модерног друштва, постојао је отпор према постојећој ситуацији. Да је атмосфера мање-више иста, види се и у односу данашњег друштва према спорту који се такође нашао на приватизационој листи!
Пракса приватизације спортских клубова у свету
Процес приватизације није новина. Адам Смит је писао о приватизацији још давне 1762. године. Приватизација се спроводила у прошлости и још увек траје у земљама са социјалистичким системом управљања. Међутим, приватизација се не везује само за социјалистичке земље. Најзапаженији процес приватизације јесте случај Велике Британије, капиталистичке земље. Године 1979. г-ђа Маргарет Тачер, тадашњи премијер конзервативне владе, започела је трансформацију ослабљене економије Велике Британије продајом имовине јавних предузећа из области индустрије, комуникације па и спортских клубова. Касније се овај тренд проширио и у друге крајеве света, укључујући источну Европу, бивши Совјетски Савез, Африку, Латинску Америку и Азију.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!